07.02.2020

FATİH ÇATMAKAŞ

FATİH ÇATMAKAŞ

          1974 yılında Erzurum ilinin Horasan ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Erzurum merkez 50. yıl ilköğretim okulunda, orta öğrenimini ise Erzurum Merkez İmam-Hatip Lisesinde tamamladı. İmam Hatip Lisesi’ne başlamadan önce Erzurum’un tanınmış emektar hocalarından Lalapaşa Camii emekli imamlarından olan Mehmet GÜRGÜR hocada hafızlık yaptı. 1996 yılında Erzurum merkez Gürcükapı Camiine müezzin olarak atanan Fatih ÇATMAKAŞ, bir yıl sonra 1997 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazandı. Fakülte yıllarında iken 1997 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açmış olduğu Kur’an-ı Kerim yarışmasında Türkiye derecesi alan hocamız bir yıl sonra İran’da yapılan Uluslararası Kur’an-ı Kerim müsabakalarında ülkemizi başarıyla temsil etti. 


         2001 yılında İlahiyat Fakültesini tamamladı ve 2002 yılında Erzurum Mehmet Nuri Yılmaz Haseki Eğitim Merkezini kazandı. Yapılan mülakatta hazırlık dönemi olan ilk dokuz aydan muaf olan hocamız bu kısa zamanda kısa dönem askerliğini Şırnak’ta yaparak vatani görevini de tamamlamış oldu. Eğitim merkezinde okumakta iken Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde İslam Mezhepleri Tarihi’nden yüksek lisans kazandı. 2005 yılında Erzurum Mehmet Nuri Yılmaz Eğitim Merkezinden mezun oldu ve Erzurum Tortum ilçesine Vaiz olarak atandı. Aynı yıl İstanbul Pendik Haseki Eğitim Merkezi tarafından yapılan Aşere Takrib Tayyibe sınavını kazanan hocamız 2008 yılında hem bu bölümden mezun oldu ve hem de Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde devam ettirdiği ‘İmamiyye Şiası’nın Kur’an Anlayışı’ adlı yüksek lisans tezini tamamladı. Akabinde Van Eğitim Merkezine Kur’an öğretmeni olarak atanan hocamız 10 ay gibi kısa bir dönem görev yaptıktan sonra 2010 Yılı Ocak ayında Kıraat bölümü açılması sebebiyle Rize Yusuf Karali Eğitim Merkezi’ne Kıraat hocası olarak atandı. Yaklaşık iki buçuk yıl burada Kıraat hocalığı yaptıktan sonra 28 Mayıs 2012 Tarihinde Diyarbakır Hazro ilçesine Müftü olarak atandı.

          Şubat 2015 Yılında Diyarbakır Dîni Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğü görevine atanan hocamız şu anda bu göreve devam etmektedir. Aynı zamanda Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Temel İslam Bilimleri’nden Tefsir Bilim Dalı’nda Doktora çalışmasına devam etmektedir. 
Evli ve iki erkek, iki kız evladı olan Fatih ÇATMAKAŞ, Arapça ve İngilizce bilmektedir.