27.07.2022

Tanıtım

Diyarbakır Dini Yüksek İhtisas Merkezi

 

         Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı olarak Diyarbakır'da hizmet veren Dini Yüksek İhtisas Merkezi geçici hizmet binasında 2014'te faaliyete başladı. 2018 yılında yeni yerleşkesine taşınmıştır. Kurucu müdürlüğüne daha önce Diyarbakır/Hazro ilçe müftülüğü görevini yürüten Fatih ÇATMAKAŞ atanmış. 2014-2023 yılları arasında İhtisas Merkezinde müdürlük yaptıktan sonra Bursa Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğüne atanmiştır. Yerine ise Konya Selçuk Dini İhtisas Merkezi'nde Eğitim Görevli iken, Diyarbakır Dini Yüksek İhtisas Merkezine Müdür olarak atanan Dr. Bahadır OPUS halen bu görevi sürdürmektedir.

      Yerleşkede; bir idari ve eğitim binası, 500 kişilik kongre merkezi, 150 kişilik misafirhane ve pansiyon, futbol sahası ve geniş bir yeşil alan bulunmaktadır.

         İdari bina içerisinde;

         500 kursiyer kapasitesine sahip 30 derslik, açık alanı ile birlikte 700mt²' lik modern ve teknolojik imkanlara sahip bir kütüphane, 200 Kişilik konferans salonu, kıraathane ve dinlenme alanı bulunmaktadır.

          Pansiyon binasında;

          Bay-bayan mescit, toplantı salonu, seminer salonları, 200 kişi kapasiteli 10 derslik, güreş ve çok amaçlı spor salonu, mutfak, ekmek fırını, bay-bayan yemekhane, kıraathane ve berberhane bulunmaktadır.